Laksetærte

(6-8 personer)

Mørdej:
250 g mel
125 g smør
ca. ½ dl iskoldt vand

 Fyld:
2-3 rensede porrer ca 200 g
1spsk smør
2 æg
2 æggeblommer
2 dl piskefløde
3 spsk fintklippet dild
150-200 g fersk røget laks

En raffineret og dog nem lækkerbisken, der smager ekstra godt med brøndkarse eller lidt salat til.

Ælt mørdejen sammen af de angivne ingredienser og læg den i en plastpose i køleskabet i et par timer.
Beklæd en tærteform (ca. 26 cm, helst med løs bund) med den udrullede dej, prik bunden med en gaffel og stil formen i køleskabet i en time.
Læg et stykke alufolie over, fyld op med tørrede bønner og bag tærtebunden i den 225º varme ovn i 15-20 minutter.
Fjern folien med de tørrede bønner og bag bunden i yderligere ca. 10 minutter. Lad tærtebunden afkøle på en rist.
Flæk porrerne på langs, skær dem i fine strimler og lad dem snurre et par minutter i smør.
Pisk æg, æggeblommer, fløde og dild sammen, tilsæt porrestrimler og laks, skåret i tynde strimler.
Hæld blandingen i tærtebunden og bag alt i den 200-225º varme ovn i ca. 25 minutter.

Lammeculotte med tzatziki

(4 personer)

tzatziki:
1 agurk
2 stængler bladselleri
1 fed hvidløg
½ zittauerløg
3 spsk. græsk youghurt 10%
2 fed hvidløg
½ bdt. dild, hakket

2 lammeculotter á ca 300 g
salt
600 g kartofler/pastinakker
Provence krydderier
PYNT:
1 skalotteløg i tynde ringe
4 radiser i kvarter
granatæblekerner (½ grantæble)
5 kviste timian

Krydderiblanding til culotterne:

salvie
rosmarin
timian

Skyl og flæk agurken, skrab kernerne ud, og skær den i tynde skiver. Drys salt over agurkeskiverne, og lad dem trække i ½ time. Læg agurken i et viskestykke, og knug væden af.

Snit løget groft, og pres hvidløget. Vend løg og hvidløg med agurk, græsk youghurt og dild. Smag til med salt og peber.
Skær de største sener af culotterne. Skær fedt, som sidder tilbage med en skarp kniv, men ikke ned i kødet. Rids skindet i tern.
Brun lammeculotterne grundigt på alle sider på en varm pande - brun fedtsiden først, så du får smeltet fedt fra til at stege i.
Kom culotteme i et ovnfast fad, og krydr med salt, peber, timian og knuste hvidløgsfed.
Steg culotteme ved 180° i 10-15 min til kernetemperatur 60-62º så de er svagt rosa i midten.
Lad culotteme hvile utildækket i 3-4 min. og skær dem så i skiver.

Vask kartoflerne, skræl pastinakker, skær i både, vend i olie m. salt og peber. Steges i ovn ved 225º i ca 25-30 min.

Server skiver af lam, kartofler og tzatziki på hver tallerken og pynt med løg, radiser, timian og granatæbler


Nøddekage med appelsin og mørk chokolade

(6 personer)

75 g mandler
1 vaniljestang
75 g sukker
1 tsk bagepulver
revet skal af 1 øko-appelsin
2 æg
½ dl olivenolie
50 g mørk chokolade

PYNT :

chokolade spåner

revet skal af øko-appelsin

springform (18 cm)

Blend mandler til mandelmel. Flæk vaniljestangen på langs og skrab kornene ud med en kniv.

Bland mandelmel, sukker, bagepulver, revet appelsinskal og vaniljekorn. Pisk æggene i et ad gangen. Tilsæt oliven-olie og rør til en ensartet dej. Hak chokoladen groft og vend den i dejen.

Forvarm ovnen til 200º. For formen med bagepapir.

Hæld dejen i formen og dæk med stanniol. Bag kagen i midten af ovnen ica. 20 minutter. Fjern stanniolen og bag yderligere 10 minutter. Hold øje med kagen, så overfladen ikke bliver for mørk..

Tag kagen ud af ovnen og lad den køle af i formen.

Pynt med chokoladespåner og lidt revet appelsinskal.



Tilbage til madsiden

Tilbage til Birgits hjemmeside

Tilbage til forsiden