Porre-blomkålssuppe med sennep og timian

(4-6 personer)

2 spsk. olivenolie eller rapsolie
3 mellemstore porrer (cirka 500 g i alt), skåret i skiver på 5 mm
2 fed hvidløg, skåret i tykke skiver
1 stilk bladselleri, skåret i tynde skiver
2 spsk. timianblade
1 mellemstort blomkålshoved (800-1OOO g uistandgjort)
8½ dl kogende grønsagsbouillon
2 tsk. stærk sennep
havsalt og friskkværnet sort peber
ekstra jomfruoliven- eller rapsolie
til servering flute

 

Både porrer og blomkålshoved får en naturligt fløjlsblød konsistens, når de pureres. og det giver denne enkle suppe en skøn. cremet konsistens. Varm olien op i en stor gryde ved middel varme. Tilsæt porrer, hvidløg, bladselleri, halvdelen af timianbladene og lidt salt og peber. Læg låg på gryden, når grønsagerne syder lystigt, skru ned for varmen og lad dem simre underjævnlig omrøring i cirka 10 minutter til de er ret møre. Gør imens blomkålshovedet i stand: Skær de groveste yderblade af (behold endelig de små inderblade) sammen med det nederste af stokken, hvis den ser træet eller snavset ud. Hak resten af blomkålshovedet groft med stok og det hele. Kom den hakkede blomkål ned til porrerne, rør godt rundt og hæld kogende bouillon eller vand over. Lad suppen koge i 5-10 minutter, til blomkålen er mør. men ikke kogt helt ud. Tag gryden af varmen. Tilsæt senneppen og purer suppen grundigt, enten ad to omgange i en blender eller med en stavblender direkte i gryden. Rør suppen sammen i gryden igen, hvis du har blendet den ad to omgange. Fortynd den med en sjat kogende vand, hvis den er meget tyk. Smag om nødvendigt til med mere salt og peber, og varm eventuelt suppen igennem igen. Fordel suppen i lunede skåle, dryp med en smule ekstra jomfruolivenolie og rund af med et drys af de resterende timianblade og lidt sort peber fra kværnen og server den med flute.


Flæskesteg med mørk sky af maltøl og pærer

(10 personer)

2½ kg god svinekam med svær
salt og peber
laurbærblade
Saucen:
½ spsk fennikelfrø
4 løg i 1/4
1 hvidløg
½ knoldselleri i grove tern
2 fennikler i både
4 pærer
2 spsk andefedt
l dl æbleeddike
2 flasker øl, fx Carls porter el. Carls Special
50 g mørk sirup
150 g softkærnerugbrød

 Gnid sværen med salt og peber og stik laurbærbladene ned i sværen. Hæld 1 liter vand i bradepanden og steg flæskestegen i ovnen ved 180° i ca. 1 time.

Sautér fennikelfrøene på en tør pande. Del løgene i kvarte, og slå hvidløget fra hinanden uden at pille det. Skær sellerien i grove tern, og skær fenniklerne og 2 af pærerne i kvarte stykker.
Sautér løg, fennikel, hvidløg og selleri i andefedt i en gryde, og krydr med salt og peber. Hæld eddiken på, og kog det hele grundigt ind. Hæld øl og sirup på, kog op og skum af. Tilsæt skyen fra den halvfærdige steg i bradepanden, men uden fedtet. Kog skyen igennem, og tilsæt pærer og fennikel-frø. Hæld saucen op i bradepanden, og læg stegen ovenpå.

Stil flæskestegen i ovnen i ca. ½ time mere, til stegen er færdig.
Skær evt. sværene fra enkeltvis og giv dem ca 2 min ved 250°.
Hæld skyen gennem en sigte. Tag fenniklerne og sellerien fra, og hold dem varme. Pres pærerne igennem en sigte, og skum skyen for fedt. Kog saucen ind, og smag til med eddike, salt, peber og
evt. sirup.
- Del de sidste 2 pærer i fileter, og kom dem op i bradepanden sammen med grøntsagerne. Sæt fadet i ovnen, og steg det gyldent ved ca. 200°.
Skær rugbrødet i tern, og steg dem sprøde i andefedt. Drys dem over grøntsagerne.
Skær stegen i skiver, og læg dem i et fad sammen med grøntsagerne.

Servér saucen separat ved bordet.

Pavlova med frugtkompot og flødeskum

(6 personer)

Pavlova marengsbund:
4 æggehvider
250 g sukker
2 tsk majsmel
1 spsk flormelis, til drys på bagepapiret
Ca 100 gr Hakkede hasselnødder eller mandler
Fyld:
Kompot af bær f. eks. Solbær
500 gr solbær
Ca 250 gr sukker
½ spk kartoffelmel

Flødeskum:

1 Vanilie stang
½ l piskefløde

 Pisk æggehviderne, til de er luftige, stive og danner toppe. Tilsæt sukker lidt ad gangen under konstant piskning, til alt sukkeret er tilsat. Det tager ca. 5 minutter.
Sigt majsmel i marengsen. Pisk i yderligere ca 10 minutter, til marengsmassen er sej, blank og skinnende, vend de hakkede nødder i.
Tegn med blyant en cirkel med en diameter på ca. 22 cm og vend bagepapiret om. Sigt lidt flormelis i cirklen og fordel marengsmassen med en dejskraber i et lag på ca. 2 cm, som dækker hele cirklens bund. Form toppe af marengs rundt langs kanten, til marengsbunden er som en dyb tallerken med en tyk bund.

Bag i en forvarmet ovn ved 165° varmluft i ca 25 min. Sluk for varmen og lad bunden køle af i den lukkede ovn, til ovnen er helt kold. Det tager ca. 2 timer, men den kan fint stå i den lukkede ovn i op til 1 døgn.

Sæt forsigtigt den afkølede marengsbund på et fad.

Kog solbær med sukker i ca 10 min. Lav en jævning af kartoffelmel og lidt vand og tilsæt kompotten efter det er taget af varmen. Sæt i køleskab

Pisk fløden med veniljekorn til en lækker flødeskum. Fordel bærkompot først  og derefter flødeskum i på marengsbunden (eller med masser friske bær eller frugt øverst,alt efter sæson). Server straks den lækre pavlova.


Tilbage til madsiden

Tilbage til Birgits hjemmeside

Tilbage til forsiden