Blomkål med jomfruhummer og brunet smør

(4 personer)

½ blomkålshoved
60 g smør
8 jomfruhummerhaler (eller 12 store rejer)
25 g hassselnødder, hakket
½ citron & 20 g smør
salt & peber

mel & gær


Blomkål snittes fint i tynde skiver på mandolinjern
Jomfruhummer befris for skaller og brunes i smør lige før serveringen.

Resten af blomkålen deles i buketter. Koges i lidt vand i 8 - 10 min.
Blendes med ca. ½ dl af kogevandet og ca. 15-20 g brunet smør, salt & peber og saften af ½ citron og smages til.

Blomkålspureen anrettes lun midt på tallerkenen med de fintsnittede rå blomkål uden om. Jomfruhumerhalerne anrettes midt på pureen og drysses med hasselnødder.

Smør brunes ved svag varme til det får nøddesmag. Sies og hældes over blomkålen ved bordet.

 

Serveres med hjemmebagt flute.

Oksekødsgryde

(6 personer)

800 g oksesmåkød
3 spsk mel
havsalt og friskkværnet, sort peber
olivenolie til stegning
200 g bacon i tern
2 mellemstore gulerødder, skrællet
1 lille selleri på ca. 700 g, skrællet
150 g perleløg eller små skalotteløg, pillet
timiankviste
2 laurbærblade
250 g champignoner, renset, de store skåret i halve
1 tsk tomatpure
½ l rødvin
3 dl oksefond eller brun hønsefond
en håndfuld hakket bredbladet persille

1 kg melede kartofler,
havsalt og friskkværnet, sort peber
½ dl piskefløde
85 g smør, skåret i terninger
2 spsk grov engelsk sennep
1-2 spsk dijonsennep
 

1 savoykålhoved, renset

salt & peber

25 g usaltet smør


Tænd ovnen på 150º. Skær oksekødet i store tern. Bland melet med salt og peber og vend kødet i melblandingen. Varm lidt olivenolie i en stor støbejernsgryde ved middelvarme. Brun kødet let på alle sider i to eller tre omgange. Læg det over på et fad og stil det til side.

Svits baconen i gryden, indtil den er gylden og sprød, tilsæt om nødvendigt mere olivenolie. Skær imens gulerødder og selleri i terninger på 2 cm. Kom dem op i gryden sammen med de hele løg, timian og laurbærblade og lad dem simre ved middelvarme i 5 minutter, indtil grøntsagerne begynder at blive møre. Rør svampe og tomatpure i og sauter yderligere 2-3 minutter.

Hæld rødvin ved og skrab bunden af gryden ren
med en træske. Hæld fond ved og bring væsken i kog, skru ned og lad det simre nogle få minutter. Kom kødet op i gryden og rør rundt, så kødet bliver dækket af væde. Læg låg på og lad retten simre i ovnen i ca. 2½ time, indtil oksekødet er meget mørt.

Smag om nødvendigt til med krydderier og drys persillen over gryderetten. Server med tilbehøret.

 

Smørsauteret savoykål

Snit kålen meget fint og blanchér den i en gryde med letsaltet vand i 2 min. Hæld vandet fra og skyl kålen under koldt rindende vand, hvis den ikke skal serveres straks. Lad den dryppe af. Lige før servering smeltes smørret i en stor sautét pande. Tilsæt kålen og drys med salt og peber. Ryst kålen i gryden over middelvarme i 1-2 min indtil den akkurat er mør. Server straks.

 

 

Kartoffelmos med sennep

Skræl kartoflerne og skær dem i store, ensartede stykker, Kog dem i letsaltet vand i 12-15 minutter, indtil de er møre, Hæld vandet fra, hæld kartoflerne tilbage i gryden og 'tør' dem i 1-2 minutter ved middelvarme. Mos kartoflerne grundigt med en god kartoffelmoser.  Varm fløden en smule og hæld den op i mosen lidt ad gangen under omrøring, Smag godt til med salt og peber. Varm mosen igennem i 5 minutter ved lav varme og rør smørret i, en terning ad gangen, Rør til sidst de to slags sennep i og smag igen til med salt og peber. Server varm.

Yoghurtkage med pære

(8 personer)

500 g pærer
2 æg
100 g sukker
5 dl yoghurt naturel
150 g hvedemel
2 tsk. bagepulver
1 knsp. salt
50 g smør
1 springform, 24 cm i diameter

 

 

Tænd ovnen på 200°. Skræl pærerne, og skær dem i tern.
Pisk æg og sukker sammen, til det er hvidt og cremet. Rør yoghurten i dejen sammen med mel, bagepulver og salt.
Smelt smørret, og rør det i det dejen. Vend pærestykkerne i, og fordel dejen i en smurt sprinqform. Bag kagen i 15 minutter
ved 200°. Skru herefter temperaturen ned til 160°, og bag kagen i yderligere 40 minutter.
Afkøl kagen på en rist, før du tager den ud af formen.

 

 

Tilbage til madsiden

Tilbage til Birgits hjemmeside

Tilbage til forsiden